Odżywki, suplementy budujące siłę

Trening z dużym obciążeniem wymaga siły, co oznacza, że aby być dobrze zbudowanym, potrzebna jest siła, a jej braku obawiają się przede wszystkim początkujący kulturyści i Ci, którzy dopiero rozpoczynają pracę nad swoją umięśnioną sylwetką. Zwiększenie siły jest zatem kluczowym aspektem podczas treningu, którego celem jest budowa tkanki mięśniowej oraz redukcja tkanki tłuszczowej. Jak zwiększyć siłę? Czy istnieją suplementy na siłę? Co stosować, by osiągnąć pożądane efekty w jak najkrótszym czasie?

Trening siłowy nierzadko traktowany jest jak coś zupełnie innego, niż klasyczne metody treningu kulturystycznego. Okazuje się jednak, że jest on niezbędny, aby móc mówić o kompletnym treningu budującym masę mięśniową. Duże obciążenie wymaga od nas siły, bez niej nie jesteśmy w stanie podnosić coraz większym ciężarów, a zatem w pewnym momencie przestajemy dostrzegać efekty treningu. Trwałe zwiększenie siły jest konieczne, a to z kolei związane jest z nieustanną pracą nad swoją wytrzymałością i pokonywanie coraz większych słabości. Pomocne okazują się odżywki na zwiększenie siły. Problem pojawia się jednak w sytuacji, kiedy musimy podjąć decyzję, które z nich wybrać.

Osoby podnoszące ciężary koncentrują się na stosowaniu większych ciężarów jednak przy mniejszej liczbie powtórzeń. W kulturystyce najczęściej jest odwrotnie, co jednak nie wyklucza systematycznego zwiększania obciążenia, a wręcz jest ono niezbędne. Na początku na sztandze znajduje się obciążenie mniejsze, nasza siła nie jest jeszcze na tyle duża, aby móc pozwolić sobie na większe ciężary. Wraz z kolejnym treningiem odczuwamy coraz większą łatwość w podnoszeniu sztangi, co zmusza nas do zwiększenia obciążenia. W przeciwnym razie trening przestaje być efektywny, natomiast masa mięśniowa budowana jest znacznie wolniej.

Odżywki na przyrost siły mają za zadanie pomóc nam przyśpieszyć cały proces budowania masy mięśniowej. W krótszym czasie jesteśmy w stanie podnieść większy ciężar, a co za tym idzie, mamy możliwość osiągnąć większe efekty. Kulturyści w tym celu stosują odżywki na wzrost siły, w skład których wchodzi kreatyna i substancje stymulujące testosteron. Jak na organizm człowieka wpływa każdy z nich?

Odżywki na siłę - kreatyna

Suplementy na przyrost siły obok tych, które stosuje się na budowanie masy mięśniowej, stanowią bardzo dużą grupę preparatów, spożywanych podczas treningów. Kreatyna w ostatnim czasie zyskała ogromną popularność, a to za sprawą jej skuteczności potwierdzonej przez samych kulturystów, jak też ekspertów. Odżywki na wzrost siły są stosowane zarówno przez osoby uczęszczające na siłownię, jak też te, które uprawiają inne dyscypliny sportu. W każdym sporcie potrzebna jest przecież energia i siła, która pozwala na osiąganie coraz lepszych efektów, niezależnie od tego, czy podnosimy ciężary, biegamy czy gramy w tenisa.

Co to jest kreatyna? Jak zwiększyć siłę i osiągać pożądane efekty?

Kreatyna może występować w formie syntetycznej, ale też jest aminą, naturalnie występującą w ludzkim organizmie. W jej skład wchodzą trzy aminokwasy – arginina, glicyna i metionina. Syntetyzowana jest głównie w wątrobie, a stamtąd wraz z krwią transportowana jest do mięśni, gdzie gromadzona jest w postaci fosfokreatyny (PC). To ona powoduje trwałe zwiększenie siły, zapewniając jednocześnie szybki wzrost energii głównie podczas wykonywania treningu o charakterze wysiłku beztlenowego. Odżywki na przyrost siły, w których obecna jest kreatyna, powodują, że podczas maksymalnego wysiłku, jaki trwa ok. 6 sekund, uaktywniane są zapasy ATP. Jedna z grup fosforanowych oderwana zostaje oderwana z cząsteczki, co powoduje uwalnianie energii. To ona wykorzystywana jest przez kurczące się mięśnie. Suplementy na zwiększenie siły sprzyjają regeneracji mięśni. Cały proces pozwalający na kolejne skurcze mięśni jest w dużej mierze uzależniony od kreatyny, która pozwala na tworzenia cząsteczki ATP.

Suplementy na wzrost siły z kreatyną – zalety suplementacji

Wpływ tej odżywki na siłę został potwierdzony licznymi badaniami, które wykazały, że jej przyjmowanie może zwiększyć całkowitą pulę fosfokreatyny w organizmie. W efekcie wytwarzana jest większa ilość energii, którą organizm człowieka potrzebuje do wykonywania wysiłku o charakterze beztlenowym.

Odżywki na zwiększenie siły pozwalają zwiększyć dotychczasową intensywność oraz objętość treningową, do czego dąży każdy kulturysta i sportowiec. Dzięki bardziej intensywnym treningom jesteśmy w stanie zwiększyć siłę i tym samym masę mięśniową. Im więcej trenujemy, tym nasze mięśnie są w stanie zgromadzić więcej PC. To powoduje, że suplementy na zwiększenie siły z kreatyną polecane są przede wszystkim w przypadku osób już trenujących, ponieważ to oni dostrzegają największe efekty ich działania.

Kreatyna, będąca składnikiem odżywki na przyrost siły, skutecznie wspomaga przenikanie wody przez błony komórkowego. To powoduje zwiększenie ich objętości. Następuje synteza białek, a to z kolei prowadzi do zwiększenia masy mięśniowej, a zatem decydując się na suplementy na przyrost siły, dodatkowo uzyskujemy większy przyrost beztłuszczowej masy ciała.

Kreatyna – jak stosować najlepsze suplementy na siłę

Efekty działania kreatyny dostrzec można tylko wtedy, kiedy się ją odpowiednio stosuje. Na przestrzeni lat zmieniły się nieco zalecenia producentów odnośnie stosowania tej odżywki na wzrost siły. Początkowo zalecano przez pierwsze 5 dni przyjmować kreatynę w porcji 20-28 g dziennie, rozkładając ją na cztery porcje po 5-7 g. Dzisiaj na temat jej działania wiemy już zdecydowanie więcej, a badania wykazały, iż 2/3 kreatyny przyjmowanej właśnie w taki sposób trafia bezpośrednio do moczu, co oznacza, że większość jest po prostu wydalana. Jedynie 1/3 transportowana jest do komórek mięśniowych.

A zatem skutecznie zwiększenie siły przy suplementacji kreatyny nastąpi w momencie, kiedy będziemy ją zażywać w ilości 0,05 g/kg masy ciała na dobę. Mięśnie człowieka mogą zawierać ograniczoną ilość kreatyny. Suplementy na siłę spożywane w większej ilości spowodują, że zostanie ona przekształcona w kreatyninę, którą wydalimy z moczem.

Suplementy na wzrost siły z kreatyną należy spożywać wraz z posiłkami bogatymi w dużą ilość węglowodanów, ewentualnie zaraz po nim. Insulina sprzyja w szybszym transporcie kreatyny o komórek mięśniowych, przyspieszając w ten sposób wchłanianie przez komórki mięśniowe. Takie działanie kreatyny pozwala twierdzić, że tego rodzaju preparaty to najlepsze suplementy na siłę.

Jak zwiększyć siłę, stosując testosteron?

Drugą grupą substancji, w którą bogate są odżywki na siłę, są składniki stymulujące produkcję testosteronu. To uważane przez wielu suplementy diety dla sportowców najlepsze na siłę, które skutecznie zwiększają szybkość, z jaką budowana jest masa mięśniowa.

Testosteron to najważniejszy hormon płciowy mężczyzn. Ma on bowiem wpływ na ich ciało i mózg, docierając do wszystkich tkanek, stymulując w ten sposób wiele reakcji biochemicznych. To dzięki niemu panowie posiadają zarost i niski głos, ale testosteron odpowiada także za popęd seksualny i zaangażowany jest w procesy anaboliczne. Oznacza to, że stworzone na bazie stymulujących go składników suplementy na siłę wspierają syntezę białek i rozwijają zdolność wysiłkową sportowców. Dzięki nim możliwe jest szybsze i skuteczniejsze budowanie masy mięśniowej.

Testosteron umożliwia trwałe zwiększenie siły. Odpowiedni jego poziom w organizmie mężczyzny sprzyja kształtowaniu doskonałej formy sportowej oraz osiąganiu coraz lepszych wyników. Odżywki na zwiększenie siły, które mają za zadanie stymulować jego produkcję, najczęściej są bogate w polifenole roślinne i saponiny steroidowe. Nie tylko wpływają one na poziom wolnego testosteronu w organizmie człowieka, ale również pobudzają uwalnianie hormonów glikoproteinowych. To powoduje, że poprawia się retencja azotu, jak również synteza białek i tym samym wzrost mięśni. Większa ilość czerwonych krwinek przekłada się na większą siłę fizyczną.

Najlepsze suplementy na siłę to takie, które w swoim składzie zawierają składniki pochodzenia naturalnego, będące mieszankami ziół i związków witaminowo-mineralnych, które skutecznie oddziałują na zwiększenie testosteronu w organizmie mężczyzny. Wśród nich znajdują się DAA kwas d-asparaginowy, tribulus terrestris i ZMA. Zwiększenie siły poprzez stosowanie takich środków jest bezpieczne i przynosi pożądane efekty.

Jak zwiększyć siłę podczas treningów? Przede wszystkim należy połączyć systematyczność z dobrze zbilansowaną dietą i stosowaniem suplementów diety, w tym również suplementy na wzrost siły bogate w kreatynę i substancje stymulujące wzrost testosteronu. Suplementy diety dla sportowców najlepsze na siłę to takie, które pozwalają na zwiększenie dotychczasowej intensywności i objętości treningowej, a w przypadku kulturystów również masy mięśniowej. Intensywniejszy trening oznacza szybsze i bardziej spektakularne efekty, co prowadzi do większej satysfakcji z treningów. Suplementy na zwiększenie siły zapewniają szybki zastrzyk energii i wspierają efektywny przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej. Warto również podkreślić, że ułatwiają regenerację między wymagającymi seriami ćwiczeń, co z kolei przekłada się na lepszą efektywność kolejnej.

Suplementy diety dla sportowców najlepsze na siłę polecane są wszystkim aktywnym niezależnie od tego, jaką dyscyplinę sportu uprawiają. Kulturyści powinni uświadomić sobie, że masę mięśniową są w stanie zwiększać nie tylko poprzez odpowiednie odżywki białkowe, ale również suplementy na przyrost siły, dzięki którym możliwe jest efektywne budowanie muskulatury.

Odżywki na przyrost siły – postaw na kompleksowy trening!

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl