Odżywki, suplementy na rzeźbę

Rozpoczynając pracę nad własnym ciałem, zawsze zadajemy sobie jedno kluczowe pytanie –które suplementy na rzeźbę wybrać. Takie wątpliwości powinny pojawić się jednak nieco później. Na początku należy solidnie przeanalizować potrzeby swojego organizmu oraz obiektywnie spojrzeć na to, co właściwie powinniśmy zrobić z naszym ciałem. W jednym przypadku konieczna może okazać się redukcja, innym razem potrzebne będzie przybranie na wadze. Uświadomienie sobie tego, co tak naprawdę musimy zrobić, stanowi fundament do tego, jakie suplementy i odżywki na rzeźbę wybierzemy w dalszej kolejności.

Zacznijmy od tego, że suplementy nie mogą stanowić zamienników w naszej diecie. One jedynie wspomagają budowę masy mięśniowej i redukcję masy tłuszczowej. Podobnie jest, kiedy pod lupę weźmiemy suplementy na rzeźbę. Nie możemy stawiać ich ponad ćwiczeniami i treningami. Pomogą nam osiągnąć zamierzony sukces, jednak nic nie dzieje się samoistnie. Praca połączona z odpowiednim wsparciem ze strony właściwie stosowanych preparatów dopiero jest gwarancją realizacji postawionych sobie celów. Co zatem proponuje nam obecny rynek, na którym odżywki na rzeźbę stanowią bardzo dużą grupę?

Aminokwasy rozgałęzione BCAA – najlepsze suplementy na rzeźbę

Dlaczego to właśnie BCAA to najlepsze suplementy na rzeźbę? Nie bez powodu tak zostały nazwane, ich właściwości wskazują na pozytywny wpływ na układ hormonalny, a w szczególności na wydzielanie insuliny i hormonu wzrostu. Ponadto uczestniczą w redukcji tkanki tłuszczowej, który w przypadku treningu na masę mięśniową odgrywa kluczową rolę. Organizm człowieka nie jest ich w stanie samodzielnie. Podobnie jak przy witaminach i minerałach, których również nie wytwarzamy sami, konieczne jest ich dostarczanie z zewnątrz. A warto wiedzieć, że BCAA stanowią aż 75% aminokwasów budujących nasze mięśnie! Odżywki na rzeźbę, które mają je w swoim składzie, oddziałują na nasz organizm wielokierunkowo. Jest to ważne, ponieważ przy treningach na budowę mięśni nie możemy uwzględniać jedynie przyrostu ich masy, ale też redukcję tłuszczów oraz uzupełnianie energii, która w tym przypadku posiada kluczowe znaczenie, ponieważ, aby efektywnie ćwiczyć, potrzebujemy siły.

Jak zatem działają suplementy na rzeźbę, które są bogate w aminokwasy rozgałęzione?

Przede wszystkim zabezpieczają mięśnie przed rozpadem. To, co udaje nam się „zbudować” na treningach, nie może przecież zostać „zniszczone”. Suplementacja BCAA zabezpiecza przed rozbiciem mięśni na aminokwasy, które następnie w procesie glukoneogenezy są przetwarzane w energię. Ponadto podnoszą one prób zmęczenia. Co to właściwie oznacza? W praktyce przekłada się to na możliwość wykonywania treningu o większej intensywności przez dłuższy czas niż w przypadku, kiedy nie dostarczamy ich do naszego organizmu. Warto jest podkreślić jeszcze jedną ważną rzecz, BCAA i najlepsze suplementy na rzeźbę, jakie są w nie bogate, przyśpieszają regenerację powysiłkową mięśni. Pamiętajmy, że decydując się na budowanie masy mięśniowej, musimy wiedzieć, jakie procesy zachodzą w naszym organizmie, głównie w mięśniach zarówno przed treningiem, jak też w jego trakcie oraz po zakończeniu.

BCAA to także odpowiednie odżywki na rzeźbę na dziewczyn. Obecnie na siłowni nie spotkamy jedynie dobrze zbudowanych kulturystów, którzy skrupulatnie pracują nad swoim ciałem. Kobiety również chętnie decydują się na trening siłowy, by pozbywając się tkanki tłuszczowej, wyrzeźbić swoje ciało. Aminokwasy w takim przypadku sprawdzą się równie dobrze, jak przy stosowaniu przez mężczyzn, szczególnie, że są to dobre odżywki na rzeźbę brzucha.

Odżywki na rzeźbę zestawy: BCAA i glutamina – duet doskonały

60% puli aminokwasów, jakie budują nasze mięśnie, stanowi glutamina. To aminokwas endogenny, a więc organizm człowieka wykazuje zdolność do jego produkcji. W niektórych przypadkach, w tym przy wzmożonym wysiłku fizycznym, zapotrzebowanie na niego wzrasta, co oznacza, że suplementacja z zewnątrz okazuje się niezwykle pomocna. Co się stanie, jeżeli zbagatelizujemy potrzeby naszych mięśni? Organizm będzie musiał radzić sobie samodzielnie i zacznie pobierać glutaminę z mięśni szkieletowych, jednocześnie rozbijając je na aminokwasy. To natomiast prowadzi do katabolizmu.

Suplementy na rzeźbę bogate w glutaminę zabezpieczają więc nasze mięśnie przed rozpadem podczas intensywnego treningu. Wspiera również magazynowanie azotu, co powoduje, że jego ilość w organizmie jest większa w stosunku do wydalanej. Jej suplementacja wpływa na odbudowę glikogenu mięśniowego, co odgrywa istotną rolę przy regeneracji potreningowej.

Co zatem łączy te dwie odżywki na rzeźbę? Zestawy, które zawierają je oba, potęgują działanie antykatabolicznie, zabezpieczając mięśnie przed rozpadem, wpływają na przyśpieszoną regenerację mięśni i dodatkowo oba działają anaboliczne. Połączenie BCAA i glutaminy jest istotne, ponieważ pomimo że oba oddziałują na ludzki organizm w taki sam sposób, to na różnych płaszczyznach. Można zatem uznać, że synergicznie się uzupełniają.

BCAA powinno się przyjmować w porcji 1g/10kg masy ciała, czyli osoba ważąca 70 kg najlepiej kiedy dostarczy organizmowi aminokwasów w porcji 7 g. Suplement ten powinno się stosować przed treningiem cardio, podczas którego koncentrujemy się na spalaniu tkanki tłuszczowej. Dzienna porcja glutaminy jest większa i wynosi ok. 10-15g. Zaleca się jej stosowanie przed snem, gdyż przyczynia się do większego wyrzutu hormonu wzrostu, a to przekłada się na efektywniejszą regenerację organizmu.

Odżywki na rzeźbę brzucha i nie tylko – białko serwatkowe

Jest to jeden z najczęściej wybieranych suplementów przy treningach na masę mięśniową i rzeźbę. Są to również odżywki na rzeźbę dla dziewczyn, gdyż wspomagają utrzymanie zgrabnej sylwetki, co zawdzięczamy zawartości w nich niewielkiej ilości tłuszczu. Przez długi czas odczuwamy sytość, a z racji tego, iż ich trawienie wymaga większych nakładów energii, spalana jest większa ilość kalorii. Białka serwatkowe zawierają więcej aminokwasów, których organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć, niż inne białka. Jest to szczególnie ważne, ponieważ pełnią one istotną rolę w budowaniu masy mięśniowej.

Odżywki białkowe dzielimy na białka roślinne, serwatkowe i zwierzęce niemleczne. Jakie suplementy na rzeźbę będą więc najlepsze? Które z tych rodzajów białek najskuteczniej wpłynie na rzeźbę i budowę muskulatury?

Najszybciej wchłaniają się izolaty i hydroizolaty. Jednym z najbardziej cenionych są izolaty białka serwatkowego, które zawierają wszystkie potrzebne naszemu organizmowi aminokwasy, jak L-Leucyna, L-Izoleucyna oraz L-Walina. To pełnowartościowe źródło białka, a dodatkowo łatwe w przygotowaniu. Większość takich koncentratów zawiera 80% białka, a 20% to węglowodany, tłuszcze i woda. Jego głównym zadaniem jest dostarczanie do organizmu aminokwasów, jednak pomaga również w naprawie i odbudowie tkanki mięśniowej. Aminokwasy są pewnego rodzaju cegiełkami, które służą do budowy białek ustrojowych takich jak enzymy, hormony, neuroprzekaźniki i oczywiście mięśnie. Nasz organizm potrafi je również spożytkować jako materiał energetyczny. Jakie to ma jednak znaczenie w przypadku rzeźby?

Białkowe odżywki na rzeźbę brzucha, ale też na rzeźbę całego ciała, przyczyniają się do redukcji nadmiernej masy ciała. Trzeba jednak pamiętać, że z racji swoich zdolności do budowy mięśni, wpływają również na rzeźbę, czyli działają wielokierunkowo – jednocześnie pozwalają pozbyć się nadmiaru kilogramów i zadbać o umięśnioną sylwetkę.

Kiedy zatem stosować białko? To kluczowe pytanie, na które jest jednak tylko jedna odpowiedź – wtedy, kiedy jest to konieczne, czyli kiedy mamy jego niedobór. Przy intensywnych ćwiczeniach fizycznych zapotrzebowanie na nie jest większe i nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczać jego odpowiednią ilość z pożywieniem. Takie odżywki sprawdzają się wtedy szczególnie dobrze, gdyż uzupełniają to, czego nam brakuje, wspierają utratę tkanki tłuszczowej, budowę tkanki mięśniowej i rzeźbę. Suplementy bogate w białko spożywamy bezpośrednio po treningu, przed snem oraz wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie uzupełnić jego niedoboru wraz z konkretnymi posiłkami.

Jakie suplementy na rzeźbę dla dziewczyn?

Wciąż mało mówi się o tym, jakie odżywki na rzeźbę dla dziewczyn będą najlepsze. Koncentrujemy się tylko na suplementacji mężczyzn, zapominając o tym, że na siłowni kobiety stanowią coraz większą grupę trenujących. Same zadają sobie pytanie, czy powinny stosować odżywki czy też nie? Czy są one odpowiednie dla kobiet czy może pozostawić je panom?

Każda trenująca kobieta musi wiedzieć, że w okresie wzmożonych treningów jej zapotrzebowanie na pewne składniki wzrasta. Tak jest właśnie z wyżej wspominanym białkiem. Niezależnie od płci sprawa wygląda podobnie. Nie dostarczając organizmowi tyle białka, ile potrzebuje, nie osiągniemy pożądanych efektów i nawet dostrzeżenie małych rezultatów będzie trudne. Kobietom zależy przede wszystkim na utracie nadmiernych kilogramów i wymodelowaniu sylwetki, a więc białko powinno zajmować w ich diecie bardzo ważne, zaszczytne miejsce. Najpierw spalamy, potem dbamy o rozwój masy mięśniowej, każdemu z tych etapów towarzyszy białko.

Analogicznie jest w przypadku suplementacji BCAA. Nie są one zarezerwowane tylko dla mężczyzn. Trenując intensywnie, aminokwasy te także są potrzebne paniom. Powinno się je stosować podczas treningu i po jego zakończeniu. Nie tylko skutecznie budują tkankę mięśniową, ale też posiadają właściwości redukujące tłuszcz.

Decydując się na trening, którego głównym celem jest rzeźba, powinno się najpierw postawić sobie cel. On nie tylko jest naszą motywacją, ale pozwala poznać potrzeby naszego organizmu. Zadbana sylwetka to taka, dzięki której możemy poczuć się dobrze. Odżywki białkowe i BCAA to jedne z ważniejszych suplementów, jakie powinno się uwzględnić przy planowaniu diety na rzeźbę, ale również na budowanie masy mięśniowej. Jak łatwo dostrzec, nie można wymodelować sylwetki bez redukcji tkanki tłuszczowej i budowy mięśni, wszystko jednak zależy od tego, na czym skoncentrujemy się bardziej.

Polecamy więc odżywki na rzeźbę – zestawy i suplementy, które stanowią doskonały dodatek do diety podczas wzmożonego wysiłku fizycznego.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl