Odżywki, suplementy budujące masę

Praca nad samym sobą, nad swoim ciałem, dobrze dopasowana dieta i treningi to najlepszy sposób na efektywny przyrost masy mięśniowej. Nie ulega jednak wątpliwość, iż szczególnie trudno jest osiągnąć szybkie i spektakularne efekty jedynie intensywnie ćwicząc i dobrze się odżywiając. Wsparciem są suplementy na masę, czyli różnego rodzaju odżywki bogate w takie składniki, jak kreatyna, białko, glutamina, arginina, prohormony na masę czy też ZMA. Odgrywają one dużą rolę w budowaniu masy mięśniowej i wspomagają pracę nad własnym ciałem.

Jak szybko zwiększyć masę mięśniową? Na to pytanie próbuje sobie odpowiedzieć wielu początkujących kulturystów i osób, które rozpoczynają treningi na siłowni. Suplementacja okazuje się po pewnym czasie nieodłącznym elementem całego procesu rzeźbienia ciała i troski o własną sylwetkę. Na rynku dostępne są zarówno odżywki na masę dla początkujących, jak też tych zaawansowanych. Zazwyczaj są to te same produkty, jednak trzeba wiedzieć, które z nich wybrać i jak je odpowiednio stosować.

Suplementy na masę mięśniową – białko

Pytając, jakie odżywki na masę wybrać, zawsze w pierwszej kolejności uzyskamy odpowiedź, że powinno to być białko. To najpopularniejsze odżywki na masę dla początkujących, ale stosowane też przez osoby, które już trenują przez dłuższy czas. Są jednym z ważniejszych elementów ich diety, które wspomagają przyrost masy mięśniowej. W ich składzie znajdziemy białko wyizolowane z różnych produktów spożywczych, w tym serwatki i soi. Jest to substancja będąca podstawowym budulcem mięśni, dlatego nie powinno jej zabraknąć w diecie sportowca. Nie wiedząc, jak zbudować masę mięśniową, powinniśmy zacząć właśnie od niego. Im trening jest bardziej intensywny, tym większe jest zapotrzebowanie organizmu na proteiny, których w odpowiednich ilościach nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć wraz z pożywieniem. Deficyt białka uzupełniają więc odżywki białkowe, czy li suplementy na masę.

Są one dostępne w 3 rodzajach, z których najważniejsze jest białko serwatkowe. Wśród tej grupy wyróżniamy:

koncentrat białka serwatkowego – te suplementy na masę mięśniową zawierają od 21 do 25 g białka, stanowiąc tym samym minimum 80% całego produktu. 20% to tłuszcze, węglowodany i woda. Wysoka zawartość aminokwasów egzogennych czyni je jednym ze skuteczniejszych sposobów na szybki przyrost masy mięśniowej. W suplemencie znajdziemy aminokwasy rozgałęzione BCAA, stymulujące regenerację mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. Dzienna porcja to od 20 do 30 gramów. Można w ten sposób przygotować nawet pełnowartościowy posiłek. Koncentrat białka serwatkowego doskonale nadaje się do przyrządzenia koktajli, omletów czy też jako dodatek do owsianki.

izolat białka serwatkowego - jakie odżywki na masę mięśniową bez ćwiczeń? Czy możliwe jest zbudowanie masy mięśniowej bez treningów? Jest to trudne i z pewnością nie osiągniemy tak dużych efektów jak w przypadku połączenia suplementów z treningiem. Izolat białka serwatkowego stosujemy w momencie, kiedy potrzebujemy szybkiego wyrzutu aminokwasów do krwiobiegu. Czas jego trawienia wynosi ok. 90 minut, dlatego polecany jest do spożywania przede wszystkim w porze okołotreningowej.

hydrolizat białka serwatkowego – to suplementy na masę powstaje na skutek poddania koncentratu lub izolatu białka serwatki działaniu enzymów proteolitycznych. Ma najkrótszy czas wchłaniania, charakteryzuje się niską zawartością tłuszczów i cukru mlecznego. Po treningu siłowym powinno się dostarczać do organizmu 0,2 – 0,4 g na kilogram beztłuszczowej masy ciała tego suplementu.

Jak szybko zwiększyć masę przy pomocy suplementacji węglowodanów?

Za szybki przyrost masy mięśniowej odpowiadają również węglowodany. Są one uznawane za jedno z ważniejszych źródeł energii. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie prawidłowej temperatury ciała, właściwej budowy błon komórkowych, jak również węglowodany stymulują odpowiednią gospodarkę tłuszczami i białkami oraz odgrywają ważną rolę w gospodarce wodno-mineralnej organizmu. Są więc kolejnym istotnym składnikiem, jaki mają w sobie odżywki na masę dla początkujących.

Jakie odżywki pomogą w przyroście masy mięśniowej? Dostarczając ich wraz z pożywieniem i stosując bogate w nie suplementy na masę mięśniową, mamy pewność, że organizm otrzymuje właściwą porcję glikogeny, uczestniczący wraz z fosforanem kreatyny w procesie tworzenia ATP. Bez tej substancji mięśnie nie mogą w odpowiedni sposób funkcjonować. Bez węglowodanów nie są w stanie zachodzić procesy biologiczne w organizmie człowieka. Im trening jest bardziej intensywny, tym więcej ich powinno się dostarczać do komórek naszego ciała. Jeżeli zastanawiamy się, jakie odżywki na masę mięśniową bez ćwiczeń wybrać, to powinniśmy sobie uświadomić, że w takim przypadku nie ma potrzeby uzupełniania tego składnika odżywczego, gdyż zapotrzebowanie na nie jest bardzo małe i możemy je uzupełnić poprzez codzienne posiłki. Jeżeli jednak planujemy intensywne treningi, to w odpowiedzi na, jakie odżywki na masę mięśniową będą najlepsze, trzeba wiedzieć, iż takie, które będą w stanie zaspokoić potrzebę organizmu na węglowodany, których w takich okolicznościach powinno się dostarczać od 4 do 7 g na kg masy ciała dziennie.

Jakie odżywki pomogą w przyroście masy mięśniowe? Takie, które są bogate w kreatynę!

Obok białka serwatkowego kreatyna stanowi najczęściej stosowany suplement na przyrost masy mięśniowej. Jej funkcją jest przede wszystkim zwiększenie ilości energii ATP w mięśniach. Im jest jej więcej, tym jesteśmy w stanie podnieść większy ciężar, a to oznacza szybki przyrost masy mięśniowej.

Kreatyna to związek chemiczny, który naturalnie produkowany jest w naszym organizmie. Zbudowana jest z trzech aminokwasów – glicyny, argininy i metioniny. Przemienia się ona do aktywnej formy – fosfokreatyny, będącej głównym składnikiem w procesie produkcji ATP, co zaś jest źródłem energii. Musisz wiedzieć, że wraz z wysiłkiem fizycznym następuje rozpad ATP do ADP, co prowadzi do uwolnienia energii. Fosfokreatyna nieustannie odtwarza ATP, co przekłada się na zwiększoną intensywność treningu i szybki przyrost masy mięśniowej.

A więc kreatyna jest odpowiedzią na pytanie, jak zbudować masę mięśniową szybko, skutecznie oraz bezpiecznie. Zwiększa wytrzymałość i siłę, wspomaga gromadzenie się wody w mięśniach, jak też powoduje przyrost masy mięśniowej.

Jakie odżywki pomogą w przyroście masy mięśniowej? Może BCAA?

Jak szybko zwiększyć masę i wydłużyć czas intensywnego treningu? W takich przypadkach zaleca się stosowanie BCAA, czyli aminokwasów rozgałęzionych, w skład których wchodzą: leucyna, izoleucyna i walina. Można je nazwać paliwem dla mięśni, co oznacza, że dzięki nim są one w stanie szybciej i efektywniej pracować – rosnąć! Stosując je przed, w trakcie i po treningu, zostają one zabezpieczone przed utratą swojej objętości po bardzo wymagających ćwiczeniach.

Skoro już wiesz, jakie odżywki na masę mięśniową wybrać, warto wiedzieć, jak stosować suplementy BCAA. Jest to suplement, który można używać w większych ilościach. Zaleca się jego stosowanie zaraz po przebudzeniu, przed, w trakcie i po treningu. Jedna porcja powinna wynosić ok. 5 – 10 gram.

Prohormony na masę

Stosowanie substancji, które zwiększają poziom testosteronu w organizmie, ma znaczący wpływ na organizm człowieka również pod względem wzrostu siły i masy mięśniowej. Nazywane są one prohormonami, które są coraz częściej pojawiającą się odpowiedzią w zapytaniach – jakie odżywki pomogą w przyroście masy mięśniowej. W Polsce pojawiają się one od 1996 roku i coraz częściej spotkać się możemy z różnego rodzaju suplementami, mającymi je w swoim składzie. Prohormony ma masę są źródłem siły, co oznacza, że dzięki nim poprzez wzrost poziomu testosteronu w organizmie, możliwe jest przeprowadzenie efektywniejszego treningu, który skutkowałby szybszymi rezultatami. Hormon ten nie tylko odpowiada za popęd seksualny, ale też jest zaangażowany w procesy anaboliczne, wspierając syntezę białek – najważniejszego budulca mięśni – oraz rozwijając zdolność wysiłkową sportowców.

Kiedy zastanawiamy się, jakie odżywki na masę będą najlepsze dla nas, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, co właściwie chcemy osiągnąć. Substancje stymulujące produkcję testosteronu przede wszystkim wpływają na wzrost siły. Jest ona bowiem niezbędna do tego, by każdy trening był coraz bardziej skuteczny, a ciężar, jaki jesteśmy w stanie podnieść coraz większy. Wśród prohormonów, jakie obecne są w podobnych suplementach, znajdziemy m.in. kwas d-asparaginowy, tribulus terrestris i ZMA. To one odpowiadają za uzupełnienie deficytu testosteronu.

Czy prohormony można traktować w kontekście tych suplementów, które będą odpowiedzią na wątpliwości, jakie odżywki na masę mięśniową bez ćwiczeń wybrać? Są źródłem energii, ponieważ stymulują organizm do produkcji testosteronu. Może się okazać, że to dzięki nim zwiększymy naszą wydajność fizyczną i tym samym z większą łatwością będzie nam przychodził każdy kolejny trening, który jednak w przypadku budowania masy mięśniowej jest najskuteczniejszą metodą.

Jak zbudować masę mięśniową?

Odpowiedź może być tylko jedna – intensywny i dopasowany do indywidualnych potrzeb organizmu trening, zbilansowana dieta bogata w tłuszcze, węglowodany i białka, a także aminokwasy i witaminy, jak również odpowiedzialna suplementacja. Tylko w takich okolicznościach możemy mówić o możliwościach szybkiego przyrostu masy mięśniowej. Jeżeli chodzi o to, jakie odżywki na masę będą najlepsze, to powinniśmy skoncentrować się głównie na białkach i aminokwasach, czyli BCAA. To niezbędnik początkującego kulturysty, ale też nieodłączny element diety doświadczonego sportowca, trenującego na siłowni. Każdy na początku zadaje sobie pytanie, jak szybko zwiększyć masę. Zależy nam na czasie, zapominamy jednak o tym, że nad sobą trzeba pracować, nauczyć się doceniać małe postępy, które są krokami prowadzącymi do dużych efektów. Suplementacja jest czymś, co może nam pomóc w osiąganiu naszych celów, jednak poszczególne odżywki nie mogą zastąpić innych posiłków. Oczywiście odpowiednio przygotowana odżywka białkowa wzbogacona o dodatkowe składniki, takie jak mleko, płatki owsiane i owoce może stanowić pełnowartościowe śniadanie.

A jakie odżywki na masę mięśniową bez ćwiczeń będą najlepsze? Ćwiczenia to podstawa, a odżywki to skuteczne uzupełnienie diety wspomagające efektywność i sprawność fizyczną, wzrost siły, energii i mięśni.

Jak zbudować masę mięśniową? Jak zadbać o siebie oraz swoje ciało? Jak mieć satysfakcję z osiąganych celów? Sposobów jest wiele – dopasuj suplementy indywidualnie do potrzeb swojego organizmu!

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl