Odżywki, suplementy wspomagające koncentrację

Sprawne funkcjonowanie układu nerwowego odgrywa niezwykle ważną rolę w treningu siłowym, jak również w każdej innej dyscyplinie sportu. Wiedzą o tym przede wszystkim zawodowi sportowcy, którzy na co dzień muszą zmagać się nie tylko z dużym wysiłkiem fizycznym, ale też zadbać o swoją koncentrację, aby ich trening był bardzie efektywny. Suplementy na koncentrację, jak również odżywki dodające energii w ostatnim czasie stały się bardzo popularne, a to za sprawą rosnącej świadomości wśród społeczeństwa, że aby zbudować masę mięśniową, potrzebna jest siła, a do niej z kolei niezbędna jest energia. A co z koncentracją? Dzięki niej jesteśmy w stanie poświęcić swoją uwagę temu, co jest w tym momencie dla nas najważniejsze – czyli pokonywaniu własnych słabości.

Odżywki i suplementy na koncentrację, czyli co ma wspólnego układ nerwowy z treningiem

O układzie nerwowym wiemy wciąż za mało, chociaż coraz więcej mówi się na temat jego roli, którą spełnia w naszym organizmie. Żyjemy dzisiaj szybciej, bardziej intensywnie, a jeżeli dochodzi do tego jeszcze wysiłek fizyczny, trudno jest bowiem mówić o dobrym stanie naszego organizmu i samopoczuciu. Odżywki na koncentrację mają wpływać na układ nerwowy człowieka, w którego centrum znajduje się mózg. Szybkie i sprawne przekazywanie impulsów nerwowych do wszystkich komórek naszego ciała warunkuje sprawne funkcjonowanie poszczególnych układów i narządów, w tym mięśni. Suplementy na koncentrację mają być ich wsparciem poprzez wspomaganie właściwego wysyłania do układu nerwowego informacji o wzmożonym zapotrzebowaniu na energię. Jak wiadomo, im więcej trenujemy, tym energii jest nam potrzebnej więcej. Zwiększenie wigoru okazuje się konieczne, gdyż to właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie efektywniej ćwiczyć.

Mózg nadzoruje skurcze ponad 600 mięśni. I teraz istotna zależność – od tego, jak szybko impuls nerwowy, jaki jest wysyłany do mózgu, dotrze do neuronów ruchowych zależy od tego, jak szybko pojawi się reakcja na bodziec. Odgrywa to niezwykle ważną rolę przede wszystkim w lekkiej atletyce, sportach walki, ale też w każdej innej dyscyplinie, gdyż sport jest ściśle związany z koncentrację.

Chcąc zbudować masę mięśniową czy też zadbać o smukłą sylwetkę, podczas wysiłku fizycznego do układu nerwowego wysyłana jest przez komórki mięśniowe informacja o tym, że potrzebują one więcej energii. To właśnie tabletki na pobudzenie organizmu, które w swoim składzie zawierają odpowiednie składniki, przyczyniają się do przyśpieszenia procesów metabolicznych i jednocześnie udostępniają rezerwy energetyczne, których źródłem są tłuszcze i węglowodany. Organizm sam nie jest w stanie sprostać tak dużemu wyzwaniu.

Zmęczenie treningowe powoduje utratę wydajności, a niekiedy nawet osłabia naszą motywację. Odżywki pobudzające mają za zadanie zapobiegać takim sytuacjom, wspomagając uzupełnianie utraconych pokładów energii. Jest to ważne zarówno po treningu, jak też przed. Odżywki wspomagające koncentrację jednocześnie odpowiadają za zwiększenie wigoru, a więc nie tylko sprzyjają prawidłowo przekazywanym bodźcom, ale tym samym pozwalają na wykorzystywanie większej ilości energii, która jest potrzebna mięśniom do wykonywania tak ciężkiej pracy.

Suplementy pobudzające z kofeiną

Jednym z ważniejszych składników, o jakie uzupełniane są odżywki na pobudzenie organizmu, jest kofeina. Jest nam ona znana z obecności w kawie, która jest energetyzującym napojem znanym na całym świecie. Jej właściwości postanowiono wykorzystać przy okazji produkcji takich środków, jak suplementy na pobudzenie organizmu.

Źródłem kofeiny, oprócz kawy, jest herbata i czekolada. Produkty te znane są z tego, że dostarczają organizmowi energii i wspomagają jego efektywną pracę, podczas wyjątkowo dużego zmęczenia i osłabienia. Suplementy na pobudzenie z kofeiną mają bardzo podobne działanie, jednak cel, w jakim są stosowane jest znacznie większy. Do najważniejszych właściwości kofeiny, które odgrywają kluczową rolę dla sportowców, zaliczamy:

  • wsparcie zdolności wysiłkowych
  • działanie pobudzające oraz energetyzujące
  • redukcja tkanki tłuszczowej
  • ochrona przed bolesnością mięśni
  • mniejsze uczucie zmęczenia
  • zastrzyk energii.

To z tych powodów suplementy pobudzające są tak chętnie stosowane w świecie sportu, ale coraz częściej także na co dzień przez osoby aktywne fizyczne, które w celach rekreacyjnych uczęszczają na siłownie czy też biegają. Wśród kulturystów są wykorzystywane jako energia dla mięśni, r pracują szybciej, a masa mięśniowa zwiększa się efektywniej.

Suplementy na pobudzenie organizmu z kofeiną należą do najpopularniejszych legalnych stymulantów, co oznacza, że można je bez obaw stosować, są bezpieczne i jednocześnie wykazują się dużą skutecznością. Lepsza wytrzymałość, zwiększone czynności serca, poprawa działania układu oddechowego i zwiększone napięcia mięśniowego to tylko niektóre z efektów działania kofeiny. Odżywki pobudzające bogate w kofeinę pobudzają korę mózgową, a więc wyższe ośrodki nerwowe. Dodatkowo składnik ten znajduje się w produktach, tj. odżywki i suplementy na koncentrację. Jest to spowodowane zdolnością kofeiny do poprawy koncentracji i eliminacji znużenia i braku motywacji. Pomaga ona dodatkowo w szybszej i bardziej efektywnej regeneracji po wysiłku fizycznym. Kofeina zmniejsza także odczuwanie bólu, który często występuje przy bardziej intensywnych ćwiczeniach. To pozwala kontynuować trening bez żadnych dolegliwości.

Suplementy na pobudzenie z kofeiną zwiększają poziom testosteronu i hydrokortyzonu, czyli hormonu o działaniu katabolicznym. Dzięki ich stosowaniu możliwe jest zwiększenie wytrzymałości mięśni i wydajności całego organizmu. Szczególnie zażywane wraz z węglowodanami wykazują taką właściwość. Jest to bowiem uwarunkowane uzupełnianiem w ten sposób ubytków glikogenu w mięśniach, co przekłada się na szybszą ich regenerację. Odżywki i suplementy na koncentrację dzięki kofeinie wspomagają odchudzanie poprzez przyśpieszanie przemiany materii. Warto podkreślić, że jest do substancja, która skutecznie redukuje cellulit.

Stosowane przez kulturystów i sportowców kofeinowe tabletki na pobudzenie organizmu cenione są za zdolność do skracania czasu reakcji organizmu na bodźce zewnętrzne. To powoduje, że mięśnie są w stanie szybciej wysyłać impulsy do mózgu, co pozwala na jego szybszą reakcję i tym samym utrzymanie prawidłowego poziomu energii organizmu. Pamiętaj o tym głównie przed treningiem, ale miej również na uwadze zaraz po jego zakończeniu, by nie doprowadzić do drastycznego spadku energii i tym samym osłabienia i zmęczenia.

Odżywki poprawiające koncentrację z tauryną

Odżywki dodające energii bogate są również w taurynę. Bardzo często łączy się ją z kreatyną, chociaż może występować w suplementach samodzielnie. Jest to aminokwas, który wykazuje się wszechstronnym działaniem, dlatego jest tak cenny dla sportowców. Musisz wiedzieć, że tauryna nie buduje białek mięśniowych człowieka, a występuje w stanie wolnym w krwiobiegu i w tkankach. Odpowiada za regulowanie wielu funkcji organizmu, w tym pozytywnie wpływa na metabolizm tłuszczów, obniża ciśnienie, chroni wątrobę i usprawnia pracę serca. Dlaczego więc odżywki poprawiające koncentrację i wpływające na zwiększenie wigoru posiadają ją w swoim składzie?

Dla sportowców ma znaczenie jej inna funkcja, a mianowicie – hamuje ona procesy katabolizmu w mięśniach i jednocześnie nasila anabolizm. To przekłada się na efektywną budowę tkanki mięśniowej oraz szybszą regenerację potreningową. Tauryna magazynuje i transportuje azot, a ten ma duże znaczenie dla odbudowy uszkodzonych tkanek po wysiłku fizycznym. Suplementy pobudzające wspierają więc tkanki w ich samodzielnym wytwarzaniu białek. Te zaś odbudowują swoją strukturę, co oznacza, że nie korzystają z aminokwasów, jakie pozyskiwać by mogły z rozbitych białek mięśniowych. W efekcie podczas regeneracji organizmu nie ma żadnych strat.

Odżywki na koncentrację z witaminą B

Kofeina i tauryna to dwa składniki, których organizm osoby aktywnej potrzebuje niczym wody. To jednak nie wszystko, o czym powinieneś wiedzieć w kontekście suplementacji. Sportowcy mają większe zapotrzebowanie na niektóre witaminy, w tym te z grupy B. Możemy je oczywiście dostarczać wraz z pożywieniem, jednak jest to często dla organizmu zbyt mało. Odżywki na koncentrację są więc wzbogacane o witaminę B, a niekiedy nawet są to specjalne tabletki na pobudzenie organizmu, które pozwalają zaspokoić jego potrzebę na dzienną jej dzienną porcję. Jej niedobór objawia się osłabieniem, drażliwością, zmęczeniem, spadkiem koncentracji i pogorszeniem nastroju. Dla przeciętnej osoby, która nie uprawia sportu to duże obciążenie, a w przypadku tych aktywnych, kiedy dochodzi jeszcze codzienny wysiłek fizyczny, może całkowicie uniemożliwić funkcjonowanie.

Inne odżywki poprawiające koncentrację

Co jeszcze zawierają odżywki wspomagające koncentrację? Są one bogate w kwas linolowy, zieloną herbatę czy też cynk i magnez. Ponadto suplementy na pobudzenie posiadają prohormony, które wspierają wydzielanie testosteronu, a ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu mężczyzny. W suplementacji sportowców ważną rolę odgrywają również potas i l-karnityna. Suplementy na pobudzenie organizmu, które mają je w swoim składzie, poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego, przez co, mięśnie lepiej i efektywniej pracują.

Suplementy pobudzające powinny stanowić tak samo ważny element diety, jak np. odżywki białkowe czy BCAA. Odżywki na pobudzenie organizmu mają bezpośredni wpływ na układ nerwowy człowieka, przez co wspierają pracę wszystkich układów i narządów, w tym, tych które odpowiadają za budowanie masy mięśniowej, redukcję tkanki tłuszczowej i zwiększenie wydajności pracy.

Odżywki wspomagające koncentrację dla sportowców i osób aktywnych, dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swój wygląd i sylwetkę od środka, tam, gdzie zachodzą wszystkie procesy odpowiadające za masę mięśniową i tkankę tłuszczową. Suplementy na koncentrację oraz pobudzenie, na lepszą pracę mięśni.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl