Czym jest BCAA?

Aminokwasy rozgałęzione (BCAA- z ang. „Branched – Chain Amino Acids”) należą do grupy aminokwasów egzogennych i muszą być dostarczane z pożywieniem, gdyż organizm ludzki nie potrafi ich wytwarzać. Należą do nich leucyna, izoleucyna i walina. Zarówno leucyna, jak i pozostałe aminokwasy rozgałęzione od lat cieszą się wielkim powodzeniem wśród sportowców, gdyż liczne badania potwierdziły ich skuteczność w budowie beztłuszczowej masy ciała. Leucyna, izoleucyna i walina jednak mają nieco odmienną funkcjonalność i biorą udział w różnych reakcjach biochemicznych, choć w obrębie tych samych szlaków metabolicznych.

Występowanie BCAA w organiźmie

BCAA w organizmie człowieka występują przede wszystkim w tkance mięśniowej.  U ważącego 70 kg mężczyzny, którego masa mięśniowa stanowi około 28 kg zawartość BCAA wynosi ponad 4 kg. Aminokwasy rozgałęzione uwalniane są w mięśniach szkieletowych w warunkach deficytu glikogenu, a ich szkielety węglowe ulegają spalaniu i służą jako alternatywne paliwo, dostępne jeszcze przed uruchomieniem metabolizmu tłuszczów. W pracujących mięśniach zwłaszcza leucyna jest w pierwszej kolejności wykorzystywana jako źródło energii, w momencie gdy wyczerpuje się zapas paliwa jakim jest glikogen. Utrzymywanie takiego stanu prowadzi w efekcie do niedoborów L-leucyny. Przy braku suplementacji organizm będzie kradł leucynę, z jej najbogatszego źródła jakim są mięśnie, podczas degradacji własnych białek, w trakcie przemian katabolicznych. Im dłuższy i bardziej intensywny wysiłek tym szybszy spadek poziomu BCAA. Zmniejszenie ich stężenia powoduje zwiększone wychwytywanie tryptofanu przez komórki, co odpowiada za pojawiające się uczucie zmęczenia.

Kiedy stosować BCAA?

Dodatkowe porcje BCAA, najlepiej o zwiększonym udziale leucyny, podane przed treningiem i po jego zakończeniu, zostaną włączone w cykl glukozowo-alaninowy i zahamują rozpad białek. Taką funkcję może doskonale pełnić preparat BCAA 8:1:1 – w którym leucyna w relacji do izoleucyny i waliny występuje w aż 8-krotnej przewadze masowej! Regeneracja powysiłkowa jest jednym z podstawowych aspektów w procesie budowania masy mięśniowej. Aby wyjaśnić dlaczego jest tak ważna należy przypomnieć, że mięśnie nie rosną podczas treningu, lecz podczas okresu rekuperacji. Suplementacja jest też wydajnym sposobem na przywrócenie homeostazy hormonalnej i biochemicznej w organizmie, poprawy kondycji psychicznej oraz wspomagania układu nerwowego. Każdy z tych obszarów ma bezpośredni albo pośredni wpływ na wzrost tkanki mięśniowej. L-leucyna nie tylko hamuję katabolizm, ale dodatkowo pobudza syntezę białek w mięśniach. Wspomaga regenerację nie tylko w obrębie tkanki mięśniowej, ale również skóry i kości. Ogranicza także wydzielanie hormonu stresu – kortyzolu, powstrzymującego przyrost masy mięśniowej.

Jak stosować BCAA?

Aminokwasy te powinny być stosowane jednocześnie, gdyż nieproporcjonalny wzrost stężenia wyłącznie leucyny (chociaż posiada ona najwyższy potencjał anaboliczny), obniża ilość waliny i izoleucyny. Bardzo szybki czas wchłaniania do komórek mięśniowych pozwala na możliwość błyskawicznej i precyzyjnej reakcji w porach największego zagrożenia katabolicznego, czyli np. bezpośrednio po treningu i zaraz po przebudzeniu.Solidna dawka BCAA przed treningiem pozwoli nam skutecznie oddalić moment zmęczenia, przedłużyć sesję ćwiczeń, a także zwiększyć ich intensywność. Potreningowa suplementacja BCAA powinna mieć miejsce około 15 minut od momentu zakończenia wysiłku fizycznego w  celu prewencji degradacji włókien mięśniowych i inhibicji negatywnych skutków działania kortyzolu – hormonu stresu.

Składniki te są potrzebne mięśniom nie tylko w trakcie wysiłku i po jego zakończeniu, ale również przez cały dzień, dlatego zasadne jest zastąpienie przyjmowania jednej dużej dawki powinny być podawane regularnie w stałych odstępach czasu. L-leucyna stymuluje produkcję insuliny, jednego z najsilniejszych anabolików, która przyśpiesza wchłanianie aminokwasów do komórek mięśniowych. Dzięki temu posiada ona 10-krotnie większą zdolność pobudzania syntezy włókien mięśniowych niż każdy inny aminokwas.  Insulina oddziałuje praktycznie na cały ludzki organizm, jednak największy wpływ wywiera na metabolizm węglowodanów, białek i lipidów. Leucyna zaliczana jest do aminokwasów ketogennych gdyż bierze udział w przemianach metabolicznych podobnych do tych charakterystycznych dla tłuszczów. Wielu ekspertów uważa nawet, że leucyna wykazuje charakter lipidowy, a jej obecność zwiększa wchłanianie innych aminokwasów przez organizm. Ten hormon odpowiada za zwiększenie przyswajalności i wbudowywanie również innych mikroskładników przez komórki. Leucyna stymuluje także kompleks IGF-1/IGFBP-3, IGFBP-3 przedłuża żywotność IGF-1 we krwi, co z kolei podwyższa skuteczność IGF-1 (Insulinopodobny czynnik wzrostu-1). Jest to uniwersalny i najprawdopodobniej najsilniejszy hormon anaboliczny, który zatrzymuje białko w mięśniach i stymuluje wzrost muskulatury. Pełni  też rolę mediatora sygnałów od takich hormonów anabolicznych jak:  somatotropina, melatonina, żeńskie i męskie hormony płciowe, (estradiol, testosteron, DHEA). Sama insulina reguluje też liczbę receptorów hormonów wzrostu w wątrobie, co  umożliwia jego efektywne działanie systemowe. Pomiędzy hormonem wzrostu, a insuliną występuje synergizm w aktywności względem przemian białkowych i. Zarówno insulina jak i hormon wzrostu zwiększają białek w miocytach, prowadząc do wzrostu ich grubości i szerokości. Insulina chroni sportowców przed utratą tkanki mięśniowej w sytuacjach stresowych. Hamuje proces glukoneogenezy, wykorzystujący aminokwasy jako paliwo, co chroni tkankę mięśniową przed redukcją.

Izoleucyna jest jednym z najważniejszych składników białek wchodzących w skład tkanki mięśniowej u ludzi. Nie bez znaczenia jest fakt, iż jest kluczowa w procesie wytwarzania najważniejszego ludzkiego transportera tlenu – hemoglobiny, przez co wymiernie wpływa na poprawę wydolności i osiągów sportowych. Izoleucyna również bierze aktywny udział w procesach energetycznych organizmu, pełniąc rolę regulatora poziomu cukru we krwi.

Walina jest z niepolarnym aminokwasem odpowiedzialnym za równowagę azotową i przemiany metaboliczne tego pierwiastka. Pełni rolę stymulatora syntezy białek oraz bierze udział w biosyntezie cukrów. Podlega transaminacji, w wyniku której powstaje kwas alfa-ketowalerianowy, niezbędny do syntezy sukcynylo-CoA, biorącego udział w cyklu Krebsa. Działa w pozytywny sposób na większość układów naszego organizmu.

Jedną z najważniejszych właściwości BCAA, a przede wszystkim leucyny jest, zdolność do zmiany odczytu genów w organizmie (aktywacja kinazy mTOR) i zaangażowanie go do wzrostu tkanki mięśniowej. Poziom leucyny we krwi jest sygnałem dla organizmu, że dostępność pożywienia jest znaczna. Organizm traktuje wysoki poziom leucyny  niczym zielone światło, który sygnalizuje, że proces budowania mięśni jest możliwy. Znalazło to potwierdzenie w badaniach naukowych, gdzie największą intensywność syntezy nowych włókien mięśniowych oraz najszybszą regenerację obserwowano w grupie spożywającej leucynę.

Budowa leucyny umożliwia jej wykorzystanie jako prekursora testosteronu. Ten hormon anaboliczny może być produkowany już w komórkach mięśniowych, gdzie na miejscu działa hormonalnie.

Formuła BCAA 8:1:1 w bardzo skuteczny sposób uzupełnia straty aminokwasów BCAA u osób trenujących rekreacyjnie i wyczynowo wszystkie dyscypliny sportu. Potężna dawka leucyny wspomaga syntezę włókien mięśniowych, zwiększając efektywność treningu.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl