Arginina / AAKG

Każda osoba uprawiająca sport wytrzymałościowo-siłowy zdaje sobie doskonale sprawę z tego jak ważna dla osiąganych wyników jest odpowiednia dieta. Wraz ze wzrostem intensywności treningów nasze potrzeby żywieniowe również rosną, a ich zaspokojenie z wykorzystaniem ogólnodostępnych produktów spożywczych staje się trudnym wyzwaniem. U sportowców szczególnie zapotrzebowanie na białko i poszczególne aminokwasy nabiera ważnej roli, gdy zależy nam na osiągnięciu lepszej wydolności i maksymalizacji efektów naszej pracy treningowej.

Czy AAKG / arginina działa?

W licznych badaniach udowodniono, że suplementacja aminokwasami przed i po wysiłku fizycznym wspomaga wytrzymałość oraz regenerację. Alfa- aminokwasy są podstawowymi elementami budulcowymi białek. To z nich syntetyzowane są białka strukturalne i transportowe (np. kolagen, hemoglobina), enzymy, hormony (insulina, tyroksyna, hormon wzrostu) i neuroprzekaźniki (serotonina, noradrenalina). Ponieważ odgrywają tak ważną rolę w budowaniu masy mięśniowej, poprawie wytrzymałości zawodnika oraz ograniczeniu zmęczenia po wysiłku fizycznym, wiedza na ich temat i prawidłowe zastosowanie w suplementacji może wpłynąć na znaczny wzrost efektów, podczas wymagających ćwiczeń fizycznych. Również z tego powodu przeprowadzono szereg badań, które miały na celu wykazanie funkcji poszczególnych aminokwasów w diecie sportowca.

Powszechnie przyjęty podział zakłada, iż 8 z 20 aminokwasów białkowych, ma mieć istotniejsze znaczenie dla ludzi, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie pozyskiwać ich z innych składników, na drodze reakcji chemicznych. Dzisiaj wiemy, że klasyfikacja ta, odpowiednia dla przeciętnego człowieka, nie sprawdza się w przypadku sportowców oraz w pewnych przypadkach chorobowych tj. np. w trakcie ciężkich urazów. Aminokwasy, które organizm syntetyzuje w dostatecznej ilości w trakcie prawidłowego metabolizmu, stają się wtedy niezbędne. W takich przypadkach konieczne jest zwiększenie ich przyjmowania z dietą, a ich podaż w formie suplementów może być skuteczną metodą podtrzymania równowagi organizmu.

Co to jest AAKG?

Arginina w skrócie AAKG należy do takich aminokwasów, względnie egzogennych. U przeciętnego człowieka, organizm jest w stanie wyprodukować ją z innych związków chemicznych, w odpowiedniej ilości. Rola argininy znacznie wzrasta w specyficznych stanach fizjologicznych związanych ze znacznym obciążeniem organizmu. Liczne obserwacje wskazują na to, że jest ona bardzo ważnym czynnikiem chroniącym nasz organizm przez katabolizmem. W oparciu o obserwacje doniesień naukowych, poniżej przedstawiono mechanizmy działania argininy, które mogą bezpośrednio wpływać na taką aktywność biologiczną.

Arginina należy (podobnie do BCAA) do tych aminokwasów, które nie tylko budują pewne białka, ale same odgrywają szereg istotnych funkcji fizjologicznych. Wiele badań naukowych zwraca uwagę, na jej rolę w produkcji i wydzielaniu tak kluczowych dla podtrzymania stanu anabolizmu hormonów jak: hormon wzrostu, insulina, glukagon, czy katecholaminy. W 2004 roku udowodniono bezpośredni wpływ wysokiego poziomu argininy na wydzielanie hormonu wzrostu (GH) przez przedni płat przysadki mózgowej. GH stymuluje przemiany anaboliczne, zwiększa przyswajanie innych aminokwasów i ich wykorzystanie oraz zwiększa masę i objętość włókien mięśniowych, ograniczając ich rozpad.

Arginina działanie.

Arginina wspomaga prawidłową pracę układu odpornościowego, oraz prawidłową pracę wątroby, uczestnicząc w detoksykacji szkodliwego amoniaku. W badaniach klinicznych uzyskano bardzo dobre wyniki w terapii nadciśnienia tętniczego oraz przy działaniu chroniącym wątrobę. Rola jaką pełni w transporcie, magazynowaniu i wydalaniu azotu jest niezwykle istotna dla sprawnego metabolizmu mięśni.

Organizm sportowca w trakcie i po intensywnym wysiłku jest stale narażony na destrukcyjne działanie tzw. wolnych rodników. Mogą one uszkadzać prawidłowe komórki, a nawet przyczyniać się do powstawania nieodwracalnych mutacji, czy chorób nowotworowych. Arginina obecna w naczyniach krwionośnych pełni rolę ważnego przeciwutleniacza, wykazując działanie antyoksydacyjne i ochronne względem lipidów budujących komórki.

Obecnie wiele uwagi poświęconej jest problemowi zakwaszenia organizmu sportowca. Przy źle zbilansowanej diecie, nadmiar białek, tłuszczów i węglowodanów może powodować stany zakwaszenia, co negatywnie przekłada się na wyniki sportowe poprzez spadek apetytu, wrażenie niedotlenienia i ogólnego przemęczenia. Arginina należy do aminokwasów zasadowych, a jej odpowiedni poziom pomaga w zapobieganiu zakwaszenia organizmu regulując zarówno pH wewnątrzkomórkowe jak i pH krwi. Tylko wtedy wszystkie procesy enzymatyczne organizmu mogą zachodzić prawidłowo z wysoką wydajnością.

Liczne badania potwierdzają znaczenie L-argininy dla sportowców. Jest ona potrzebna do wytwarzania różnych związków niezbędnych do produkcji energii w mięśniach np. fosforan kreatyny, fosforan argininy. Stwierdzono, że arginina bierze udział w syntezie tak ważnych dla sportowców związków jakimi są: tlenek azotu, agmatyna, czy cytrulina.

Synteza kreatyny w organizmie wiąże się z dość dużym zużyciem całkowitej ilości argininy. Na przykład, w organizmie mężczyzny o masie 70 kg, utrzymanie homeostazy kreatyny wymaga do jej syntezy 2,3 g argininy dziennie. U sportowców zapotrzebowanie na kreatynę, a pośrednio na argininę istotnie wzrasta, co wymusza konieczność dostarczenia jej w większej ilości wraz z dietą. Skuteczność kreatyny została potwierdzona w wielu badaniach, pod kątem wpływu na wzrost masy i siły mięśniowej organizmu.

Arginina (AAKG) jest prekursorem w syntezie komórkowych czynników sygnalizacyjnych, za pomocą których komórki w organizmie komunikują się i reagują na zmiany otoczenia. Wiele komórek organizmu wykorzystuje argininę do syntezy tlenku azotu (NO). Odpowiada za prawidłową funkcję i rozszerzanie naczyń krwionośnych, regulując ich napięcie. Ponadto NO jest neuroprzekaźnikiem w mózgu i obwodowym układzie autonomicznym. Gdy poziom argininy jest odpowiedni, powstaje on w reakcji enzymatycznej, gdzie w obecności tlenu z argininy powstaje właśnie NO i cytrulina. Pragnę podkreślić tym samym, jak istotna jest w tym przypadku nie tylko podaż tego aminokwasu w diecie, ale również wysiłek fizyczny, o odpowiedniej intensywności, który nasyci nasz organizm niezbędnym dla tego procesu tlenem.

Rozszerzenie naczyń krwionośnych może stymulować większy przepływ krwi, a tym samy zwiększać odżywienie pojedynczych komórek, wspierając procesy metaboliczne. Skuteczność argininy w tym zakresie może być potęgowana synergistycznym działaniem wraz z agmatyną. Substancja ta również powstaje w wyniku przemian argininy i wpływa na rozluźnienie i poszerzenie przekroju poprzecznego naczyń krwionośnych, co w efekcie może prowadzić do przyspieszenia regeneracji powysiłkowej, zwiększenia tempa wzrostu mięśni i poprawy ich wydolności. Bardzo ważne z punktu widzenia regeneracji powysiłkowej jest działanie NO, wspierające gojenie się ran, wygaszanie stanów zapalnych, regenerację włókien mięśniowych i ich wzrost. Arginina jest istotnym składnikiem kroplówek, podawanych pacjentom z rozległymi oparzeniami.

Od czego zależy poziom argininy w organizmie?

Poziom argininy dostępnej w organizmie sportowców, zależy przede wszystkim od jej dostarczania wraz z produktami spożywczymi. Synteza argininy w wątrobie jest zwykle ograniczona i zachodzi tylko wtedy gdy obecne są w odpowiedniej ilości wszystkie niezbędne składniki. Decydującą rolę w syntezie endogennej argininy pełnią komórki nabłonkowe jelita cienkiego i nerki. Podwyższona zawartość argininy w diecie zwiększa wydajność jej transportu w komórkach nabłonka jelita. Należy pamiętać, iż stosunkowo mało argininy zawierają najskuteczniejsze odżywki białkowe dla sportowców, oparte na proteinach serwatki i kazeiny. W celu zwiększenia skuteczność treningów, uzasadnione staje się dostarczanie argininy w formie najwyższej jakości preparatów, o wysokiej biodostępności.

Suplementy zwiększające poziom argininy.

Ciekawą propozycją na rynku suplementów argininy jest AAKG X-PUMP. Receptura produktu została stworzona z myślą o maksymalnym wydłużeniu czasu utrzymywania zwiększonego poziomu argininywe krwi, a tym samym przedłużeniu jej działania. Jako substancję aktywną wykorzystuje on alfa- ketoglutaran argininy. Związek ten jest solą kwasu glutarowego i L- argininy. Synergistyczne połączenie tych dwóch substancji poprawia biodostępność samego aminokwasu oraz wpływa na hamowanie jego rozpadu.

Sam alfa-ketoglutaran, jest bardzo ciekawą substancją wykazującą szerokie spektrum aktywności biologicznych, ważnych z perspektywy sportowca. Związek ten bierze udział w licznych procesach komórkowych związanych z produkcją energii, transportem azotu oraz w metabolizmie aminokwasów. Wspomaga on wytwarzanie użytecznej energii z węglowodanów, tłuszczów i białek. Działa detoksykująco, a w połączeniu z amoniakiem tworzy kwas glutaminowy, prekursor glutaminy. Łatwo zauważyć, że obszary, na które wpływa alfa-ketoglutaran, są zbieżne z argininą.

Aktywność sportowa jest głównym przeznaczeniem AAKG X-PUMP.  Zakres oddziaływania ma zawierać wszystkie pozytywne aktywności każdej z substancji oraz maksymalizować ich wartość dodaną. Jako związki prekursorowe w syntezie tlenku azotu, hormonu wzrostu, insuliny, kreatyny, glutaminy, cytruliny mają one za zadanie wpływać na rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz usprawnienie transportu tlenu i substancji odżywczych do pracujących mięśni.  Suplementacja tym preparatem ma ponadto usprawniać procesy regeneracji, detoksykacji, odkwaszania i ochronny antyoksydacyjnej, a co za tym idzie odwlekać w czasie moment zmęczenie mięśniowego i skracać jego trwanie. Sportowcy powinni stosować ten związek przed treningiem w dawce od 3 do 5 g, oraz dwa do trzech razy w ciągu doby, w ilości od 1 do 2 g.

Czy AAKG / arginina działa?

W badaniu z 2006 r. opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie NUTRITION, wykazano istotne różnice we wzroście siły podczas 8-tygodniowej suplementacji AAKG, w teście wyciskania sztangi leżąc. W trakcie badania 20 mężczyzn przyjmowało AAKG 3 razy dziennie (dawka dobowa wynosiła 12g), a 15 badanych przyjmowało w tym samym czasie placebo. Osoby poddane suplementacji AAKG prezentowały lepsze osiągi zarówno w wyciskaniu, jak i podczas 30 sekundowego sprintu na ergometrze. Wzrost siły był średnio nawet o 50% większy niż dla grupy kontrolnej. Co bardzo istotne, przyjmowanie preparatu okazało się bezpieczne i dobrze tolerowane.do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl